Tel:
32 323 04 77
32 323 05 94
Kom:
721 620 536
502 365 567
logo nanogen
"Widziałem i stosowałem niemal każdy kosmetyk do włosów...
Nanogen jednakże zrobił na mnie największe wrażenie"
P.J. Murtha, Optima Hair Specialist, Anglia

poprzednia wersja strony
Co powoduje łysienie

Przyczyny powodujące łysienie można podzielić na trzy główne grupy. Pierwsza z nich wiąże się z hormonami, których podwyższona ilość znajduje się w organizmie. Druga ma podłoże w przebytych chorobach. Trzecia natomiast związana jest z utratą włosów powstającą w wyniku zewnętrznego uszkodzenia.

1. Łysienie spowodowane hormonami.
Hormony mogą nie tylko stymulować wzrost włosów, ale także być przyczyną ich wypadania. Zmiany hormonalne wywierają ogromny wpływ ich utratę. W szczególności chodzi tu o podwyższony poziom Dihydrotestosteronu (DHT), z czym mają do czynienia zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pod wpływem działania enzymu 5-Alfa Reduktaza (5-AR) testosteron ulega przekształceniu w DHT. Z racji tego, że poziom testosteronu w organizmie mężczyzny jest o wiele wyższy, niż w organizmie kobiety, to właśnie oni najczęściej zmagają się z tą przypadłością.

Urodzenie dziecka
Wiele kobiet ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak, ponieważ od razu po porodzie przechodzą one w fazę telogenową (spoczynku), by następnie wypaść. Z tego powodu kobiety po 2,3 a nawet 6 miesiącach po porodzie kobiety mogą zważyć, że liczba włosów pozostawionych na szczotce czy grzebieniu uległa zwiększeniu. Taki stan może utrzymywać się od miesiąca do pół roku. Zazwyczaj jednak po tym czasie stają się one powrót gęste.

Tabletki antykoncepcyjne
Kobiety mające genetyczne skłonności do wypadania włosów i chcące zażywać pigułki antykoncepcyjne (szczególnie w młodym wieku), powinny skonsultować tę decyzję z lekarzem. Po odstawieniu tabletek, w przeciągu 2-3 miesięcy, można bowiem zauważyć wzmożoną utratę włosów. Może to potrwać nawet pół roku. Najczęściej wracają one potem do swojego pierwotnego stanu, ale w przypadku niektórych kobiet proces ten może mieć nieodwracalne skutki.

2. Łysienie spowodowane chorobami
Ze względu na dużą wrażliwość komórek włosowych na liczne zaburzenia organizmu często dochodzi do sytuacji, w której wypadają one na skutek przebytej infekcji czy choroby. Kiedy dolegliwości mijają, zazwyczaj powracają one do danego stanu.

Wysoka gorączka, poważna infekcja, silna grypa.

Dolegliwość może zostać zauważona w okresie od miesiąca do trzech miesięcy po wystąpieniu powyższych czynników. Ma jednak charakter czasowy i ustępuje w sposób samoistny.

Lekarstwa
Przyczyną wzmożonego wypadania włosów mogą być niektóre przyjmowane lekarstwa. Wśród nich najczęściej wymienia się leki antydepresyjne, obniżające ciśnienie, preparaty na artretyzm czy problemy kardiologiczne. Szkodliwe może być również przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy A.

Chemioterapia
Promieniowanie stosowane podczas chemioterapii hamuje rozmnażanie się komórek włosowych. Przez to włosy stają się coraz bardziej cienkie i zaczynają gwałtownie wypadać, co trwa od około miesiąca do trzech miesięcy po zakończeniu kuracji. Na skutek chemioterapii ich liczba może zmniejszyć się nawet o 90%. Po terapii ma jednak miejsce ich powtórne odrastanie.

Stres
Uczucie silnego stresu także może być przyczyną łysienia. Pojawia się ono po około trzech miesiącach po wydarzeniu, które przyczyniło się do powstania stresu. Czas jego trwania wynosi zazwyczaj 3 miesiące dłużej niż moment ustąpienia czynnika powodującego uczucie napięcia. W przypadku większości osób taki rodzaj jest stanem tymczasowym i odwracalnym. Niestety osoby, które mają genetyczne skłonności do łysienia androgenowego, nie mogą liczyć na ponowny odrost.

3. Łysienie w wyniku zewnętrznego uszkodzenia.
Tę grupę możemy podzielić na przypadku, w których uszkodzenia mogą powstawać w sposób świadomy oraz nieświadomy. Ze świadomym uszkodzeniem mamy do czynienia w momencie, kiedy dana osoba często zmienia fryzurę w wyniku stosowania farb, szamponów koloryzujących, utleniaczy, nosi peruki, zaplata warkocze na całej powierzchni głowy oraz stosuje zgrzewanie włosów. O przypadkowym uszkodzeniu mówimy w przypadku nieświadomego działania osoby, które prowadzi w konsekwencji ich do utraty. Można tutaj wymienić trichitllomanię.

Trichotillomania.
Trichotillomania jest chorobą, w właściwie złym nawykiem objawiającym się w nieświadomym wyrywaniu sobie włosów. Zazwyczaj pojawia się ona w okresie dzieciństwa. Ten groźny nawyk może powodować częściowe łysienie, dlatego osoba cierpiąca na trichotillomanię powinna zgłosić się do lekarza dermatologa. Jest to choroba, którą można skutecznie wyleczyć.

Środki do stylizacji włosów
Zmiana wizerunku często wiąże się ze stosowaniem preparatów chemicznych oraz przyrządów do stylizacji. Wiele z nich powoduje osłabienie włosów i sprawia, że zaczynają nadmiernie wypadać. W przypadku, gdy ostrożnie podchodzi się do tych zmian i zabiegi takie jak zgrzewanie czy doplatanie warkoczyków wykonuje się od czasu do czasu, nie powinno mieć to istotnego wpływu na ich kondycję i przyczyniać się do wypadania.

ZOBACZ DZIAŁANIE NANOGENU NA FILMIE
DZIAŁANIE NANOGENU (kliknij aby powiększyć)
  • Tim
  • Doroty
  • Max
  • Elisabeth
  • Derek
  • Maria
  • Gregory
  • Alice
przed i po
GRAFICZNE PRZEDSTAWIENIE DZIAŁANIA:
zagęszczanie włosów Nanogen